Lead magnet — co to i dlaczego jest ważny w e-mail marketingu?

Lead magnet to darmowa usługa lub przedmiot, które darmowy klient otrzymuje w zamian za podanie swoich danych kontaktowych. Jest to świetne narzędzie marketingowe.

Zastanawiasz się co to lead magnet? Czy jest Ci on w ogóle potrzebny? To hasło przewija się w każdym kursie marketingowym. Pewnie nieraz słyszałeś/aś, że dobry lead magnet to podstawa w marketingu internetowym, a już szczególnie w e-mail marketingu. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci wdrożyć skuteczny lead magnet. Zacznijmy od podstaw.

Lead magnet — co to?

Co w ogóle oznacza te dziwnie brzmiące hasło? Można powiedzieć, że jest to magnes na leady. „Lead”, a konkretniej „lead sprzedażowy” w tym kontekście oznacza osobę fizyczną, organizację, firmę, która jest zainteresowana produktem lub usługą. „Lead magnety” są darmowymi treściami. To bonusy w zamian za podanie danych kontaktowych. Mamy tu sytuację win — win, ponieważ pozyskujemy nowe kontakty w naszej bazie danych, a osoby, które zgodziły się podać e-mail, otrzymują za to prezent.

W obecnych czasach rośnie świadomość ludzi na temat przetwarzania danych osobowych. Wiele osób ceni sobie prywatność w sieci i ma dość ofert marketingowych kompletnie niedopasowanych i wciskających nachalnie garnki za 10 tysięcy. Lead magnety mogą być pomocnym narzędziem marketingowym, ponieważ nie mogą być pustymi treściami sprzedażowymi. Muszą nieść wartość dla klienta.

Czy warto stosować lead magnet?

Mogę odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem — TAK. A dlaczego? Klient musi zetknąć się z ofertą marki około 4-6 razy, żeby zdecydować o zakupie. Lead magnet może być świetnym sposobem na skrócenie tej drogi. Oczywiście musi on być odpowiednio przygotowany i przekonywać potencjalnych klientów, że jest wart wymiany.

Niższe koszty

Zapewne w swoich działaniach marketingowych używasz takich narzędzi jak Facebook, Instagram czy Google Ads. Każda reklama generuje koszty. Lead magnet znacząco podwyższa wskaźnik konwersji, a tym samym zmniejsza potrzebne na reklamę wydatki. Dlatego, nawet jeśli wydaje Ci się, że przygotowanie darmowych materiałów to strata czasu, to pomyśl o tym, jak o formie darmowej reklamy. Brzmi bardziej przekonująco?

Jakość, a nie ilość

Reklamę w internecie zobaczy więcej osób, niż kliknie link, żeby zdobyć „prezent”. To pewne. Jednak zależy Ci przecież na zaangażowanych odbiorcach i potencjalnych klientach. Na osobach, które będą darzyć zaufaniem Twoją markę i wracać do Ciebie z chęcią. Tego nie zbudujesz, działając jedynie poprzez reklamy. Dzięki lead magnetowi możesz nie tylko dzielić się cenną wiedzą, ale też przekazać misję i cel swoich działań.

Docierasz do właściwych osób

Działania związane z lead magnetem umożliwiają segmentację listy subskrybentów. Możesz stworzyć kilka różnych wersji „magnesów” skierowanych do odmiennych potencjalnych klientów. Zobaczysz dzięki temu, których z nich jest najwięcej, jakie osoby po zapoznaniu się z darmowym wycinkiem oferty sięgną po wersję rozszerzoną płatną. Będziesz w stanie lepiej zaplanować dalsze działania, tak aby odpowiadały, jak najdokładniej wymaganiom i potrzebom klientów.

Dzielenie się czymś za darmo może przynieść wiele korzyści. Lead magnet zapewni Ci wzbudzenie zainteresowania, zbudowanie pozytywnego pierwszego wrażenia i doprowadzi do zakupu Twojej usługi bądź produktu. A co tak właściwie może być lead magnetem? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

10 pomysłów na lead magnet

Jeśli wydaje Ci się, że akurat w Twojej branży niemożliwe jest stworzenie lead magnetu, to zaraz przekonasz się, w jak dużym błędzie jesteś. Zrób burzę mózgów, zapytaj osób, z którymi pracujesz, a nawet obecnych klientów, jaką próbkę swoich działań możesz przedstawić odbiorcom. Kilka poniższych przykładów z pewnością sprawi, że zapali Ci się lampka w głowie i wpadniesz na świetny pomysł.

Wersja demo produktu lub usługi

Wspaniały w swojej prostocie pomysł. Nie musisz nawet spędzić dużo czasu, żeby go zrealizować. Tworzysz kurs? Lead magnetem może być fragment lekcji. Zajmujesz się rękodziełem? Podziel się prostym wzorem lub techniką, które będą możliwe do odtworzenia przez „zwykłego” Kowalskiego. Prowadzisz konsultacje? Zaproponuj darmową krótszą rozmowę i możliwość poznania Cię. Daj wycinek swojej pracy. To pomoże niezdecydowanym klientom upewnić się, że chcą Ci zaufać i kupić to, co im oferujesz.

Dostęp do zamkniętej grupy

Nic tak nie wzbudza ciekawości, jak tajemnica. Coś, co kryje się za zamkniętymi drzwiami. Może to być prywatna grupa na Facebooku, forum lub inne miejsce, w którym zbierzesz potencjalnych klientów. Musisz jednak pamiętać, że wiąże się to z moderowaniem i pilnowaniem pojawiających się postów i komentarzy. Warto, żebyś był/a aktywna tam regularnie. Dostarczaj wartościowe treści. Taka grupa może Ci przynieść wiele dobrego. Dzięki niej jeszcze lepiej poznasz swoich klientów, ich potrzeby i problemy. Taka zamknięta grupa to kopalnia wiedzy. Miejsce, w którym możesz zbudować unikatową i zaangażowaną społeczność. Pójdź o krok dalej i stwórz zamknięty event. Spotkanie na żywo daje możliwość jeszcze bliższego kontaktu. Ludzie lubią czuć się wyjątkowo, a nagroda w postaci zamkniętego eventu wzbudzi w nich takie odczucia.

E-booki, przewodniki, infografiki

Wiedza nadal jest w cenie. Właśnie to oferują e-booki, przewodniki i infografiki. Dodatkowo powinny one rozwiązywać realny problem. Nie lej wody. Możesz zrobić listę wskazówek, polecić coś, podzielić się niedostępną wiedzą. Niech to będzie wartościowe kompendium. Zdobędziesz dzięki temu bezcenne zaufanie.

Raport

Cyferki, dane, wnioski to co, co lubi każdy z nas. Stworzenie raportu może zająć dużo czasu, ale wyniki, będą na wagę złota. Jeśli nie czujesz, że samodzielnie poradzisz sobie z takim zadaniem, możesz zgłosić się do innej firmy z branży i przygotować wspólnie raport. Będzie to też dodatkowa wartość oraz źródło wiedzy. Analiza danych może sprawić, że wpadniesz na ciekawe pomysły.

Pliki ułatwiające pracę

Jest to szeroka grupa lead magnetów. Takim plikiem może być na przykład arkusz Excela, checklista, planer. Ostatnio coraz bardziej popularne są szablony. To gotowe pliki, które trzeba jedynie nieco spersonalizować. Najważniejsze, żeby narzędzia tego typu rozwiązywały problem odbiorcy i usprawniły jego pracę. Ta opcja sprawdzi się, szczególnie jeśli zależy na trafieniu do specjalistów. Na pewno docenią możliwość zaoszczędzenia ich cennego czasu.

Bonusy okołosprzedażowe

Jest to typ lead magnetów, który sprawdzi się w każdej branży. Znasz sytuację, kiedy w wirtualnym koszyku masz produkty o wartości 200 zł, ale wysyłka kosztuje 10 zł i zastanawiasz się, czy na pewno potrzebujesz tych rzeczy? Twoi klienci też mogą mieć podobne myśli przy zakupie. Możesz temu przeciwdziałać i zaproponować im kod zniżkowy, darmową dostawę, próbną subskrypcję lub rabat w zamian za ich adres e-mail. Kto nie lubi okazji?

Lista zasobów

Mimo tego, że każdy ma dostęp do wyszukiwarki Google, to nie zawsze znalezienie tam wartościowych i odpowiadających naszym potrzebom treści jest łatwe. Research może zająć wiele godzin. Twój potencjalny klient też z pewnością ma taki problem. Na pewno doceni podane na tacy źródła, z których może skorzystać. Na takiej liście możesz umieścić zbiór przydatnych narzędzi, linków do innych stron, przepisów, ćwiczeń. Zaletą tego lead magnetu jest to, że nie musisz tworzyć treści samodzielnie. Wystarczy, że znasz swoją branżę i wiesz, jak i gdzie szukać cennych informacji.

Treści rozrywkowe

Trochę luzu w życiu nigdy nie zaszkodzi. Możesz skonstruować na przykład quiz, łamigłówkę, grę. Potencjalni klienci na pewno docenią, jeśli za treściami tego typu będzie się kryć wiedza. Zdobędziesz zaangażowanie i zaciekawienie odbiorcy. Zbudujesz wizerunek swojej marki jako nieszablonowej, ze świeżym podejściem.

Kalendarz/planer

W dzisiejszych czasach chyba każdy ma natłok codziennych obowiązków, spotkań i ważnych spraw, które ciężko zapamiętać. Zaproponuj odbiorcy kalendarz z wydarzeniami branżowymi lub rozpiskę gotowego planu działania. To kolejny sposób na zaoszczędzenie czasu i rozwiązanie problemu, z którym boryka się wiele z nas. Kalendarz na pewno złapie za serca osoby, które lubią być zorganizowane i mieć dobrze zaplanowany czas. Ten lead magnet będzie miał szczególne wzięcie na początku roku. Pamiętaj, żeby umieścić w nim swoje logo, adres do strony i zachować szatę graficzną spójną z identyfikacją wizualną Twojej marki.

Case study

Case study to opis jakiegoś procesu, który już się odbył. Jest on szczególnie dobrym lead magnetem jeśli oferujesz usługi. Pokazuje on wszystkie kroki, które są niezbędne, żeby osiągnąć sukces oraz Twoją zasługę w nim. Pokazuje to także, że inni wcześniej już Ci zaufali, więc musisz znać się na rzeczy. Najważniejsze — nie obiecujesz gruszek na wierzbie, a realne rozwiązanie problemu.

Jak tworzyć skuteczne lead magnety?

Masz już pomysł, wiesz jaki lead magnet możesz wykorzystać w swojej działalności. Teraz trzeba go stworzyć. Sam pomysł się nie obroni, musisz go odpowiednio przedstawić. Zadbaj też o jego jakość. Potraktuj magnes na leady jako swoją wizytówkę. To często pierwszy moment styku z potencjalnymi klientami. Musi być dopieszczony w każdym szczególe.

Dobry lead magnet:

  • rozwiązuje realny problem — zrób najpierw badanie rynku, zobacz, z jakimi trudnościami borykają się potencjalni odbiorcy,
  • daje szybkie efekty — jesteśmy przyzwyczajeni do natychmiastowej gratyfikacji, dlatego oczekujemy ich od produktów i usług,
  • jest konkretny możesz opisać krótko siebie i cel oraz wizję firmy, ale niech to będzie tylko dodatek, ludzie oczekują, że dostaną tzw. mięcho, czyli konkretnie to, po co przyszli,
  • łatwy do przyswojenia — Twoim zadaniem jest przekazanie trudnych, zawiłych spraw prostym językiem i poprowadzenie odbiorcy za rękę; doceni on takie podejście bardziej niż używanie branżowego żargonu,
  • daje wysoką wartość — lead magnetem nie może być coś łatwo dostępnego w internecie, musi mieć to coś, co sprawi, że wyróżni się na tle innych
  • jest dostępny od ręki — przygotuj go w takiej formie, żeby był możliwy do pobrania lub otrzymania po jednym kliknięciu
  • pokazuje, że masz wiedzę i UVP — o tym, jak przekazywać wiedzę pisałem wyżej, ale zadbaj też o to, żeby mieć to „coś”, co wyróżni Cię spośród konkurencji; pomyśl, jaki jest Twój wyróżnik i pokaż go w lead magnecie.

Musisz zadbać o to, żeby potencjalni klienci zobaczyli Cię i to, co chcesz im dać. Kieruj swoje działania tak, aby trafić do grupy docelowej. Kanałami komunikacji mogą być media społecznościowe. Wykorzystaj Facebook Lead Ads, Google Ads, artykuły sponsorowane. Możesz też poprosić, żeby inni Cię polecili.

Kwestie prawne

O tym, jak prowadzić e-mail marketing zgodny z prawem pisałem w osobnym artykule. Chcę tu dodać jedynie krótkie uzupełnienie dotyczące lead magnetu. Formułując opis magnesu na leadów unikaj stwierdzeń: „za adres e-mail dostaniesz x (e-booka/narzędzie/case study)”. Może to być interpretowanie jako próba wymuszenia danych. Postaraj się, żeby język Twojej komunikacji mówił jasno, że lead magnet jest jedynie prezentem. Tak, aby było wiadomo, że odbiorca dobrowolnie zgodził się być w Twojej bazie danych.

Do dzieła

Wiesz już co i jak zrobić, aby stworzyć skuteczny lead magnet. Teraz część praktyczna — zabierz się do tworzenia. Jeśli jesteś na początku drogi w marketingu internetowym, to na pewno zastanawiasz się, jak komunikować się z odbiorcami. Aby móc zbierać adresy e-mail leadów sprzedażowych, musisz mieć narzędzie, które Ci to umożliwi. Na rynku dostępne jest wiele narzędzi do e-mail marketingu. Jeśli nie wiesz, które wybrać to zajrzyj na stronę porównywarki. Wpisz, ile osób przewidujesz w swojej bazie oraz ile e-maili chcesz wysyłać miesięcznie. Porównywarka pomoże Ci podjąć decyzję i wybrać najlepszą platformę mailingową.

Czytalności!

Zostaw komentarz